Mercedes produkuje samochody terenowe od 1979 roku (G-klasa). Ale kiedy na początku lat 90 powstaje pomysł na nowy rodzaj samochodu, który będzie umożliwiał połączenie cech terenówki i osobówki to chyba nikt nie spodziewał się, że segment SUVów będzie najpopularniejszym segmentem samochodów osobowych (stan na marzec 2017: około ¼ w sprzedaży na rynku europejskim!).

Choć już w 1993 roku określono czym ma być segment SUVów, ten segment nie stał się SUVem od razu. Na początku był to AAV czyli All-Activity-Vehicle (samochód wszystkich aktywności). Mercedes w 1996 roku zaprezentował bardzo bliski produkcyjnej wersji koncept AAVision, nazwą nawiązujący do, jeszcze wtedy określanego w ten sposób, segmentu SUV.

W maju 1997 roku, dokładnie 20 lat temu, model ML (W163) miał swoją premierę w nowo wybudowanej fabryce w Tuscaloosa (Alabama, USA). Zaprezentowany z zupełnie nowym układem napędowym 4Matic, nowym silnikiem benzynowym V6 (M112: 3,2-litra i 218 KM) oraz niezależnym zawieszeniem obu osi wyznaczył trend dla późniejszych wersji klasy M (dzisiaj GLE).

Do dnia dzisiejszego ta fabryka buduje dla nas SUVy klasy średniej i wyższej (GLE, GLE Coupe i GLS) i łącznie wyprodukowała ich prawie 2,5 miliona!