W nocy z 22 na 23 listopada, Daimler udostępnił zdjęcia wnętrza Nowej Klasy A (W177). W pierwszym kwartale 2018 roku powinniśmy zobaczyć ją w całości. Do tej pory zdradzono nam, że wariantów zbudowanych na podstawie tego modelu ma być aż 8. To dzięki nowej platformie New Generation Compact Cars o nazwie MFA2, o której napisaliśmy już tutaj. Na podstawie tej nowej platformy ma powstać m. in. sedan i nowa paleta silnikowa. Ale co jeszcze nas czeka?

a-klasa 2018 w177 mercmag mercedes-fans.de

a-klasa 2018 w177 x-tomi design

Średnia wieku kierowców Mercedesów była stosunkowo wysoka. Na tyle wysoka, że Mercedes, dzięki aktualnie sprzedawanej A-klasie, obniżył ten poziom o 13 lat. W176 to bestseller Mercedesa, który pozwolił marce zdobyć nowych klientów – to znaczy tych młodszych, do których cała seria NGCC jest kierowana. Kampania Grow up to jeden z czynników wprowadzających klientów w nowy etap Mercedesa. Gorden Wagener, szef Designu w Daimler AG nazwał ten etap „digital age” (tłum. Era Cyfrowa).

„Nowa A-klasa to kolejny etap naszej filozofii projektowania […] i ma potencjał, żeby wprowadzić nową erę projektowania” mówi Gorden Wagener.

Wnętrze jest podzielone na dwie, trójwymiarowe sekcje oddzielone od siebie podświetleniem Ambiente. Coś zupełnie przypominającego S-klasę Coupe. W standardowym wyposażeniu znajdzie się „wolnostojący” wyświetlacz zamiast zegarów, nieosłonięty z żadnej strony deską rozdzielczą. (Jak przyzwyczaił nas już Mercedes, w standardzie znajdzie się Audio 20 z mniejszym wyświetlaczem niż Comand – na zdjęciach). Telematyka ma pochodzić z obecnej E-klasy i S-klasy (facelifting). Nawiewy o wyglądzie turbin wyglądają jak te z nowego CLS albo Klasy E Coupe. Ale kierownica jest wprost wzięta z obecnej Klasy S.

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Wydaje się, że nowa A-klasa czerpie to co najlepsze z S-klasy. Ale to nie koniec dobrego. W nowym modelu mają znaleźć się pozycje wyposażenia opcjonalnego takie jak: wielokonturowe, dynamiczne fotele z funkcją masażu oraz wentylacji – co w tym segmencie jest absolutnym hitem. Elementy dekoracyjne będą poszerzone o materiały szlachetne m. in. drewno z otwartymi porami.

Ponadto ilość miejsca dla pasażerów zwiększy się o kilkanaście do kilkudziesięciu milimetrów. Najwięcej przybędzie go z tyłu: 22 mm więcej w okolicach ramion, 36 mm dla łokci i 8mm dla głowy. Do dyspozycji pasażerów będzie kanapa z regulowanym kątem oparcia, co pozwoli ewentualnie zwiększyć pojemność bagażnika. Ten powiększony zostanie do 370 litrów – to o 29 litrów więcej niż w obecnym modelu.

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Mercedes-Benz A-Klasse, W177

Obecna A-klasa jest produkowana od 2012 roku. Na jej podstawie zbudowano klasę B, CLA, CLA Shooting Brake oraz miejskiego crossovera GLA. Nowa Klasa A zadebiutuje w pierwszym kwartale 2018 roku.