Od czasu ML z 1997 roku i jedynego w ofercie SUVa, dzisiaj Mercedes wypełnia segment samochodów sportowo-użytkowych aż ośmioma modelami. Mercedes to rekordzista w klasie Premium, ale nie może się pochwalić modelem na każdy pojedynek z konkurencją. Brakuje rywala dla BMW X1 i Bentleya Bentayga. Segment SUV jest najpopularniejszym segmentem samochodów i cały czas się rozszerza. Zatem co nas czeka w 2019? Praktycznie same premiery SUVów.

GLA jeszcze Crossover czy już SUV?

Wydawać by się mogło, że GLA jest rywalem dla Audi Q3 albo Range Rovera Evoque, ale jest od nich o kilkanaście centymetrów niższe. GLA to podniesiony kompakt – tak jak Inifinity QX30. Dlatego nowy model oparty na A-klasie W177, raczej nie pozostawi już więcej złudzeń. Optycznie będzie mocno przypominać podniesioną A-klasę z plastikowymi nakładkami – tak jak zrobili to z E-klasą All-Terrain.

mercedes-gla-render-2019

Fot. Motor1.com

Zobacz nasz Drive: A 200 (W177)

Dlatego w 2019 roku w ofercie Mercedesa pojawi się jeden z dwóch całkowicie nowych modeli: Mercedes GLB (X247, 2019). To nie będzie podwyższona A-klasa tylko kompaktowy SUV – konkurent dla X1, Q3 czy Evoque. Będzie miał około 4,6 metra długości i będzie dzielić platformę z nowym GLA (i A-klasą). Stylistycznie będzie mocno podobne do większego brata – GLC a nie do klasy B jak mogłaby sugerować nazwa.

mercedes-benz-glb-render-2019

Fot. Drivemag.com

GLC to najchętniej kupowany Mercedes-Benz z całej gamy 21 modeli! Jest oferowany w dwóch rodzajach nadwozia: SUV i Coupe oraz z silnikami o mocy od 170 do 510 KM. Mercedes-AMG GLC 63 jest jedynym, kompaktowej wielkości, SUVem z V8 pod maską. W 2019 roku pojawi się odświeżona wersja GLC. Co nowego po faceliftingu? To samo co w odświeżonej C-klasie: nowe zegary i telematyka, reflektory Multibeam z funkcją Ultrarange i nowe silniki z klasy E.

mercedes-glc-facelift-render-2019

Fot. Caranddriver.com

Zobacz nasz Drive: GLC 250 Coupe

W tym roku już doczekaliśmy się premiery zupełnie nowego modelu średniej wielkości SUVa Mercedes-Benz GLE (W167, 2019). Nowy model ma niższy od poprzednika współczynnik oporu powietrza Cx i stylistykę nawiązującą do obecnej generacji samochodów. Podwójna łezka światła dziennego od razu przyporządkowuje go do klasy E. Nowe będzie w zasadzie wszystko, od zawieszenia na telematyce kończąc. Samochód urośnie o 8 cm na długość. Bez zmian od ponad 20 lat pozostaje charakterystyczna linia słupka C.

Nowy Mercedes-Benz GLE 2018 (W167)

Zobacz co nowego w GLE 2019 (W167)

Na bazie tego modelu powstaną takie samochody jak GLE Coupe, które będzie niższe i dłuższe od poprzednika. Oferowane będzie z 23-calowymi kołami (o 1 cal większymi niż w obecnym modelu) oraz nowym silnikiem AMG o pojemności 4-litrów i 510 KM.

mercedes-benz-gle-coupe-render-2020

Fot. Xtomi.blogspot.com

Maybach vs Bentley

Oprócz tego powstanie nowy model GLS, którego premierę można oczekiwać już na początku przyszłego roku. Nowy model będzie współdzielić platformę ze swoją najbardziej luksusową odmianą: Mercedes-Maybach. Daimler – tak jak w przypadku AMG GT i 911 – chce wytoczyć działo w Bentleya Bentayga. Nowy, luksusowy SUV to produkcyjna odpowiedź po Mercedes-Maybach Ultimate Luxury. Prawdopodobnie zostanie tam zamontowany 4-litrowy silnik o mocy 470 KM, a szanse na odmianę V12 są niewielkie.

Przy okazji warto dodać, że to będzie prawdopodobnie jedyny tego typu samochód z logiem Maybacha. W przyszłości będą powstawać hybrydy lub samochody Mercedes-Maybach całkowicie elektryczne.

Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury, Auto China 2018Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury, Auto China 2018

Mercedes-Maybach Ultimate Luxury, SUV – fot. Daimler.com

mercedes-maybach-gls-render-2020