X-klasa to zupełna nowość w gamie. Powstała w kooperacji Mercedes-Nissan (Renault), a Mercedes twierdzi, że 98% części zewnętrznych nie jest taka sama jak w Navarze. X-klasa należy do Vanów i chce być pierwszym luksusowym pick-upem w całym segmencie tego typu samochodów. Piękny żółto-zielony lakier widziany na przedprodukcyjnych egzemplarzach niestety nie będzie dostępny w modelu w ogóle. Ale to nie przeszkadza, żeby hucznie obchodzić narodziny nowej Klasy.

Dzięki uprzejmości salonu Mercedes-Benz Grupa Wróbel we Wrocławiu miałem okazję uczestniczyć w premierowym pokazie (premiera rynkowa) Nowej Klasy X. W pokazie wystąpiły dwie gwiazdy ze Stuttgartu w dwóch wersjach wyposażeniowych wprowadzone przez Panthers Wrocław i Wild Cats Cheerleaders.

Imprezę prowadził Dyrektor Handlowy Andrzej Tryba oraz dziennikarz motoryzacyjny TVN Turbo Kacper Jeneralski. Salon był uroczyście przygotowany na przyjście gości salonu. W tym dniu w całej Polsce odbywały się premiery rynkowe X-klasy dla zaproszonych klientów. Dzień później w salonach były drzwi otwarte gdzie każdy mógł poznać nowego pick-upa.

Model jest dostępny w dwóch wersjach silnikowych X 220 d (163 KM) i X 250 d (190KM) z dołączanym napędem 4Matic oraz skrzyniami 6-biegową manualną i 7-biegową automatyczną. X-klasa posiada trzy wersje wyposażeniowe, ale na naszym rynku póki co dostępne są dwie: Progressive i Power. Ceny zaczynają się od ok. 175 tys. zł brutto.