Znamy już wszystkie odmiany segmentu Premium Mercedesa. Czteromiejscowy kabriolet (A238) zastąpi poprzednią klasę E kabriolet (A207). Choć startuje z wyposażeniem podobnym do poprzedniego modelu: np. Aircap i Airscarf dostępnymi na zamówienie, to jeden znaczący dla użytkownika element pojawi się na dostępnej liście wyposażenia.

Ale zacznijmy może od czegoś innego. Wiosną 1992 roku pojawił się 300 CE-24 (A124) w wersji kabriolet (na zdjęciu model E 220), pierwszy samochód klasy Premium Mercedesa ze ściąganym dachem. Z tej właśnie okazji: 25-lecia kabrioletu Premium możemy zamówić nowy kabriolet w limitowanej edycji 25th Anniversary.

25th Anniversary

Dzisiaj A124 to samochód kolekcjonerski. Wyprodukowano ich niespełna 34 tysiące sztuk a dzisiaj są bardzo pożądane na rynku wtórnym. W ten sam sposób producent chce podejść do nowego kabrioletu przez wyprodukowanie w limitowanej liczbie specjalnej wersji na 25-lecie kabrioletu. Z charakterystycznym bordowym lakierem nawiązującym do kamienia szlachetnego i 20-calowymi kołami ma szanse na zostanie tak samo kolekcjonerskim modelem za kilka lat.

E-klasę będzie można wybrać w dwóch niezwykle dobrze skomponowanych wersjach kolorystycznych: nowy lakier rubellitowy czerwony metalik (wolne tłumaczenie) lub srebrny iryd – oba dostępne tylko z ciemno-czerwonym kolorem brezentu. Wewnątrz pasażerowie usiądą na skórze Nappa designo w kombinacji macchiato beż/tizian czerwony z obszyciem w kształcie rombów (diamentów). Elementy dekoracyjne wykonano z drewna wiązu wykończając je lakierem pozostawiającym otwarte pory.

W wyposażeniu standardowym jest pakiet komfortowy Cabriolet, Air Balance z zapachem Daybreak mood, podświetlane listwy progowe „Mercedes-Benz”, dywaniki welurowe z wyszytą nazwą edycji, podświetlenie Ambiente oraz Magic Vision Control.

To co warto wiedzieć

Oprócz cech wspólnych z sedanem i kombi, jak telematyka czy oświetlenie Multibeam kabriolet wyróżnia się kilkoma rzeczami: i na tle poprzedniego modelu, i czterodrzwiowych wersji.

Po raz pierwszy w kabriolecie segmentu Premium będzie dostępny napęd 4Matic. Choć na chwile obecną nie widać go na liście konfiguratora mercedes-benz.pl to producent zapewnia, że będzie dostępny – prawdopodobnie jak w wersji Coupe z silnikiem E 400. Pojawi się model z silnikiem w układzie V8 w wersji E 500 o mocy 408 KM mogący przyspieszyć do 100 km/h w czasie 5,2 sekundy. Zawieszenie standardowo będzie obniżone o 15 mm w stosunku do sedana, co powoduje bardziej agresywny wygląd wersji dwudrzwiowych. Opcjonalnie wszystkie modele można wyposażyć w Air Body Control z 3-stopniową regulacją wysokości i twardości przez wybór Dynamic Select: Comfort, Sport i Sport+.

Wersja otwarta posiada dopasowany do charakteru samochodu układ klimatyzacji, który automatycznie rozpoznaje pozycję dachu (otwarty lub zamknięty). Podobnie jest z układem Magic Vision Control, który reguluje ilość doprowadzonego płynu do spryskiwaczy na szybę w zależności od pozycji dachu. Ponadto, materiałowy dach dostępny w czterech kolorach: czarnym, ciemno-czerwonym, ciemno-niebieskim lub ciemno-brązowym można otwierać i zamykać podczas jazdy z prędkością do 50 km/h w czasie 20 sekund.

Bagażnik ma wielkość 385 litrów, a złożony dach zajmujący około 75 litrów pozostawi dla użytkownika 310 litrów miejsca na bagaże. Co więcej, tylna kanapa może mieć funkcję składania w propocjach 50:50 zwiększając znacząco możliwości przewozowe auta przy zamkniętym dachu. Zwiększona ilość miejsca na bagaże to nie tylko zasługa nowej kanapy ale także gabarytów samego samochodu: ten zwiększył się o 12 centymetrów na długość i 7 centymetrów na szerokość w stosunku do poprzednika. Spowodowało to także więcej miejsca na nogi dla pasażerów, zwłaszcza ci siedzący z tyłu będą mogli bo mieć aż o 10 centymetrów więcej.

Detale jak materiały tapicerek, rodzaje kierownic, elementów dekoracyjnych i wykończenie krawędzi przy otwartym dachu różnią się w zależności od wersji z lub bez pakietu AMG, np. listwa pokrywy dachu wykończona będzie z polerowanego lub matowo wykończonego aluminium.

Ceny nowego modelu zaczynają się od 204 tys. zł brutto.