Mercedes-AMG w tym roku liczy sobie 50 lat. Mercedes-Benz od 30 lat ściga się w DTM. Ja mogę pochwalić się ponad dziesięcioletnim zamiłowaniem do marki. Marka ma ponad 130 lat i od tego momentu muzeum zabiera nas na przygodę po dziejach automobilów. Jestem tam dopiero pierwszy raz – w Mercedes-Benz Muzeum w Stuttgarcie.

9 pięter historii świata

Dlaczego wspomniałem o 50-leciu AMG i 30-latach uczestnictwa marki w DTM? Ponieważ od 8 kwietnia do 6 maja Mercedes-Benz Muzeum posiada dwie specjalne wystawy. Jedna z nich to atrium wypełnione najważniejszymi samochodami i silnikami AMG. Stoi też rozebrany do naga AMG GT R. Druga to najbardziej popularne samochody DTM z ubiegłych 30 lat. Można je znaleźć przed wejściem do budynku, a także w środku. Pierwsze zwycięstwo Mercedesa w DTM było 1 maja 1988 roku w ADAC Eifel Race z udziałem 190 E 2.3-16 – dokładnie 30 lat temu.

Zobacz co robił Porsche u Mercedesa

Mercedes umieścił swoje samochody na 9 piętrach futurystycznego budynku. Podróż zaczyna się od najwyższego piętra, a pierwszym elementem wystawy jest sztuczny koń. Zanim jednak dojdziemy do piętra Mercedesa oglądamy co tworzył Daimler i Benz. Każde piętro to jakaś epoka, między innymi samochody okresu wojennego, powojennego, lata 60; samochody dostawcze, turystyczne. Przechodząc pomiędzy piętrami czytamy o najważniejszych wydarzeniach świata – to wprowadzenie do kolejnej epoki, którą będziemy zwiedzać.

Na każdym piętrze znajdują się gabloty z historycznym sprzętem Mercedes-Benz. Wśród nich są silniki, pionierskie rozwiązania ówczesnych czasów (np. interaktywna prezentacja doładowania silników), akcesoria czy oświetlenie i jego rozwój. W dziale AMG można zobaczyć np. rękawice kierowcy wyścigowego 450 SLC Mampe.

Zobacz czym jest Classic Remise Berlin

Zapraszam na krótką podróż po Mercedes-Benz Muzeum Stuttgart.

To drugi w historii Mercedes-Benz, jedyny który istnieje na świecie